Czy istnieje za długi lub za krótki seks? Nauka nie ma wiele do powiedzenia na temat odpowiedniego czasu trwania stosunku seksualnego, ale przeprowadzono w tym zakresie sporo badań, które rzuciły światło na to, co się dzieje w sypialniach.

Jedno z londyńskich czasopism w 2005 roku opublikowało wyniki analiz, które dowodziły, że średnia długość współżycia wynosiła 5,4 minuty, choć inne badania wskazywały jako medianę 7,5 minuty. Co warto zaznaczyć, wyniki dotyczyły jedynie par heteroseksualnych.

Rachel Hills, autor „Sex Myth”, stwierdziła jednak, że statystyki mogą być niedokładne, ponieważ seks bywa różny w zależności od okoliczności. Na przykład na imprezie para może całkowicie ignorować grę wstępną, której nie poskąpi sobie w zaciszu sypialni.

– Seks jest czymś więcej niż stosunkiem płciowym, a przeznaczony na niego czas powinien być poświęcony również na wywołanie pobudzenia psychicznego i fizycznego – precyzuje terapeuta Ian Kerner. – Szczególnie dla kobiet może to oznaczać dotykanie, głaskanie, pieszczoty lub czytanie opowieści erotycznych – dodaje.

Te ustalenia wciąż jednak nie dostarczają odpowiedzi na pytanie o idealną długość współżycia. Rąbka tajemnicy uchylają kolejne opublikowanie w czasopiśmie medycyny seksualnej badania, tym razem z 2008 roku, które wprost wykazały, iż zdaniem respondentów stosunek trwający 1–2 minuty był za krótki, zajmujący 3–7 minut – wystarczający, odbywany przez 7–13 minut oceniano jako pożądany, a ten, na który poświęcono 10–30 minut – zbyt długi.

Niemniej w czasopiśmie „The Journal of Sex Research” napisano, że ludzie przeciętnie spędzają 11–13 minut na grze wstępnej, a następnie 7–8 minut na stosunku. Mimo to uczestnicy badania stwierdzali, że chcieli, aby ich seks trwał dwa razy dłużej.

– Czasami chcesz mieć krótki seks, czasami naprawdę długi i intensywny, a czasem chcesz zrobić coś niezwykłego – wyjaśnia Kerner. – Dlatego seks powinien trwać wystarczająco długo, aby oboje partnerzy osiągnęli przyjemność, zazwyczaj w formie orgazmu – dodaje.

Ponieważ jest mitem, że kobieta ma orgazm podczas każdego stosunku, sposób dostarczenia satysfakcji zależy od was.

– Wiele kobiet martwi się, czy to nie trwa zbyt długo, czy jest w stanie osiągnąć przyjemność. Ten rodzaj lęku może opóźnić orgazm i zahamować przyjemność – dodaje terapeutka.

– Zawsze zachęcam pary, aby zamiast myśleć, jak długo powinny się kochać, po prostu to robiły i były szczęśliwe sprawiając sobie przyjemność – podsumowuje Kerner. Pozostaje nam życzyć naszym Czytelnikom tego samego.