Związek między pechem a piątkiem 13 jest niejasny. Cała sprawa może mieć swoje źródła już w czasach biblijnych. W końcu to 13 apostoł podczas Ostatniej Wieczerzy zdradził Jezusa. W średniowieczu zarówno piątek, jak i 13 dzień miesiąca były uważane za niepomyślne. Przesąd ten przetrwał do dziś i świetnie radzi sobie w naszym nowoczesnym społeczeństwie. Na czym współcześnie się opiera?

Pitagorejskie dziedzictwo

Przekonanie, że liczby są powiązane z realnym światem zwane jest numerologią. Ma ona niezwykle długą tradycję, sięgającą czasów słynnego greckiego matematyka – Pitagorasa.

– Można prześledzić całą drogę wyznawców Pitagorasa – od czasów starożytnych po współczesne, którzy do opisania wszechświata używali jednej maksymy: wszystko to liczba – mówi Mario Livio, astrofizyk i autor książki „Równanie, którego nie można rozwiązać”. – Myśliciele, którzy uczyli się u słynnego greckiego matematyka, łączyli liczby i rzeczywistość na różne sposoby, aby wyjaśnić wszystko wokół nich – dodaje.

W dzisiejszych czasach numerologia stała się typem paranauki. Matematycy odrzucają ten sposób myślenia twierdząc, że brakuje jej jakiejkolwiek wartości naukowej. Jednak większości osób nie przeszkadza brak niezbitych argumentów, dzięki czemu piątek trzynastego nadal cieszy się sporą popularnością. Dlaczego? Odpowiedzią niech będzie pięć naszych ulubionych faktów o piątku trzynastego.

5 faktów o piątku trzynastego