Wiele zwierząt bardzo źle znosi podróże, dlatego lepiej zostawiać je w domu pod czyjąś opieką. Oczywiście czasami zabranie zwierzęcia ze sobą jest konieczne. Jak się do takiego wyjazdu przygotować?

Zaposzportuj

Aby wyjechać ze zwierzęciem do innego kraju Unii Europejskiej, potrzebujemy dla naszego pupila paszportu. Dokument ten wyda nam uprawniony lekarz weterynarii. Oprócz tego niezbędne będzie zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. O tym, czy w danym kraju są wymagane jakieś szczepienia dodatkowe, dowiemy się np. w konsulacie.

Zapobiegaj stresowi

Dla zwierzęcia długa podróż, przykładowo lotnicza, zwykle wiąże się z dużym stresem. Konieczne może być podanie środków uspokajających. W przypadku, gdy nasz pupil choruje, musimy rzecz jasna zabrać ze sobą potrzebne leki.

Zapewnij dobre samopoczucie

Do przewożenia zwierząt służą specjalne pojemniki.

– Jeżeli chcemy, żeby zwierzę się dobrze czuło w transporterze, który nabyliśmy, warto, aby się z nim wcześniej zaznajomiło. Niech dostaje w tym transporterze jakieś smakołyki albo w nim wypoczywa. Wtedy podróż przebiegnie zdecydowanie lepiej – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl lek. wet. Grzegorz Kacprzak, spec. chorób psów i kotów.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl