Forbes opublikował listę najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych. W pierwszej szóstce zaobserwowano kilka zmian w porównaniu do poprzednich lat. Bill Gates z 81 miliardami dolarów jest na szczycie, a jego przyjaciel Warren Buffet po raz pierwszy od 15 lat spadł na trzecie miejsce.

To jednak nie wszystko. Dyrektor generalny spółki Amazon Jeff Bezos powiększył swój majątek o 30 miliardów dolarów i obecnie ma na koncie już 67 miliardów dolarów. Dzięki temu awansował również na drugą pozycję w rankingu. Również dyrektor generalny Facebooka Mark Zuckenberg zanotował wzrost. Co więcej, jest to dla niego najwyższa nota w rankingu.

Łącznie sześciu najbogatszych ludzi w USA dysponuje majątkiem w wysokości 363,3 miliardów dolarów. Większość tych pieniędzy w dalszym ciągu jest pomnażane w firmach, część zainwestowano w nieruchomości. Głodni szczegółów? Oto przykładowe inwestycje najbogatszych.

1. Bill Gates

Majątek: 81 miliardów dolarów

Rezydencja główna: Waszyngton

Bill Gates spędza większość czasu w swojej posiadłości o wielkości 20 000 metrów kwadratowych. Rezydencja nazywana jest Xandu 2.0 i znajduje się tuż nad Jeziorem Waszyngton. Prace nad nieruchomością zajęły siedem lat i kosztowały 63,2 miliona dolarów. Dwór Gatesa posiada wiele bardzo zaawansowanych funkcji technologicznych. W 1988 roku przedsiębiorca zakupił również działkę, której koszt wynosił wówczas 2 miliony dolarów. Obecnie jej wartość wzrosła do około 170 milionów dolarów.

2. Jeff Bezos

Majątek: 67 miliardów dolarów

Rezydencja główna: Waszyngton

Bezos został w ubiegłym roku jednym z największych właścicieli ziemskich w Stanach Zjednoczonych. Ma farmę o powierzchni 165 000 hektarów w Teksasie, dom w Waszyngtonie, trzy połączone mieszkania na Manhattanie oraz nieruchomość w Beverly Hills o powierzchni 3 500 metrów kwadratowych. Nieruchomości w Waszyngtonie jest równie okazała – liczy 5,35 hektara i około 9 000 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Obok domu głównego na terenie posiadłości znajduje się również dom dla dozorcy oraz domek o powierzchni 1 300 metrów na Jeziorze Waszyngton.

3. Warren Buffett

Majątek: 65,5 miliardów dolarów

Rezydencja główna: Omaha, Nebraska

Mimo iż podobno najmądrzejszy inwestor na ziemi posiada wiele inwestycji w nieruchomości, jest znany z prostego życia. Jego dom leży w Omaha. Nieruchomość nabył w 1958 roku za 31 500 dolarów. Od tamtej pory nie zmienił miejsca zamieszkania. Dom wybudowany w 1921 roku przeszedł kilka renowacji, aby był przytulny i wygodny. Jego powierzchnia to niecałe 2 000 metrów, co czyni go najskromniejszym wśród najbogatszych.

4. Mark Zuckerberg

Majątek: 55,5 miliardów dolarów

Rezydencja główna: Palo Alto, Kalifonia

Najmłodszy przedsiębiorca większość swego majątku przeznacza na cele charytatywne. Jego portfel nieruchomości obejmuje dom w Palo Alto o wartości 9,9 miliona dolarów.

Swoja pierwszą nieruchomość zakupił w 2011 roku. Ma 1500 metrów kwadratowych powierzchni, a jej cena sięgnęła 7 milionów dolarów. W ciągu kolejnych lat nabył 4 kolejne w pobliżu, aby zachować prywatność. Jednak plan rozburzenia ich i postawienia na nowo został zablokowany.

5. Larry Ellison

Majątek: 49,3 miliardów dolarów

Rezydencja główna: Woodside, Kalifornia

Prezes Oracle ma 72 lata i obszerny zasób rezydencji. Kupił duże części całych dzielnic w Malibu i wokół Jeziora Tahoe. Jest właścicielem 70-milionowego Beechwood Mansion w Newport, Rhode Island. Posiada również willę w Kyoto w Japonii i ziemię na wyspie na Hawajach, którą zakupił w 2012 roku za 500 milionów dolarów.

Jego posiadłość w Woodside w Kalifornii, o wartości szacowanej na 110 milionów dolarów, jest stylizowana na XVI-wieczną architekturę japońską. Posiada nawet sztuczne jezioro o powierzchni 2,3 hektara.

6. Michael Bloomberg

Majątek: 45 miliardów dolarów

Rezydencja główna: Manhattan, Nowy Jork

Były burmistrz Nowego Jorku ma ponad dwanaście obiektów na całym świecie. Większość czasu spędza w domu przy Upper Estate Side, ale do wyboru ma również posiadłości w Hamptons w Nowym Jorku, a także w Londynie, na Berudach, w Kolorado i na Florydzie. Kamienica Bloomberga przy 17 East 79 obejmuje pięć kondygnacji. Mieszkał w niej jako burmistrz przez trzy kadencje mieszkał zamiast w Gracie Mansion. Jednak najwyraźniej ma plan przekształcenia tego miejsca w megarezydencję. Od 1989 roku po kolei skupuje mieszkania na ulicy. Zdaniem The New York Observer, Bloomberg jest obecnie właścicielem pięciu z sześciu mieszkań w budynku z 1880 r.