Czy dobrym pomysłem jest wybieranie najprostszych rozwiązań? Na ile prostota jest dobrym sposobem na życie? Czy w swoich słowach i decyzjach warto stawiać na umiar? Jeśli choć raz dręczyło cię któreś z tych pytań, przeczytaj artykuł do końca.

Nie chodzi o to, aby wybrać łatwą drogę lub nie podejmować wyzwań. Celem minimalizmu w postępowaniu jest raczej to, by przesadnie nie komplikować rzeczy, które ze swej istoty nie są skomplikowane. Zbyt często naszym nawykiem jest nadmierne mnożenie trudności w sprawach, które na to nie zasługują.

Może to oznaczać zaakceptowanie czegoś w wartości nominalnej, a nie zadawanie miliona pytań za każdym razem, gdy zmienia się proces lub pojawia się nowe zadanie. Dlaczego warto? Życie jest wystarczająco skomplikowane samo w sobie. Kiedy dodatkowo upieramy się na forsowanie wyimaginowanych problemów dotyczących nieznaczących rzeczy, marnujemy cenny czas i energię, co powstrzymuje nas od posuwania się do przodu.

Analityczny umysł jest niezwykle przydatny w codziennym życiu, ale ważne jest, aby myśleć, zanim się powie, a także słuchać i analizować przed działaniem. Wybierajmy prostotę tam, gdzie to tylko możliwe. Wówczas i nasze życie stanie się prostsze.