Dzięki ostatnim badaniom, naukowcom udało się uzyskać białko, którego stworzenie nie wymaga wielu składników. To może być dobre rozwiązanie w sytuacji, w której zmiany klimatyczne coraz bardziej wpływają na uprawy, znacząco ingerując w wiele aspektów życia codziennego i zawartość naszych talerzy.

Coś z niczego?

Jeśli rośliny wyginęłyby na skutek ekstremalnych warunków pogodowych i braku składników odżywczych, produkcja żywności mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Jak? Poszukując odpowiedzi na to pytanie, naukowcy z Finlandii stworzyli nowy rodzaj smacznego i efektywnego energetycznie jedzenia, do którego produkcji wystarcza niemal wyłącznie powietrze.

Naukowcy z LUT i VTT Technical Research Center wykorzystali mikroby, energię elektryczną, wodę i dwutlenek węgla do uzyskania białka w pojemniku wielkości filiżanki kawy.

– Proces ten jest podobny do produkcji piwa, ale zamiast cukru wykorzystywane jest CO2 i energia elektryczna – powiedziała Juha-Pekka Pitkanen, główny naukowiec VTT.

Oszczędność bez smaku

Celem badaczy nie jest osiągniecie podobnego smaku, ale stworzenie substancji o odżywczym składzie białka, która nie wymaga produktów ze środowiska ani dużej ilości energii.

Zespół dąży do tego, aby proces wytwarzania białka był znacznie wydajniejszy niż produkcja roślinna. Naukowcy uważają, że jeśli im się uda, metoda uzyskania równowartościowej substancji będzie 10-krotnie wydajniejsza niż zwykła fotosynteza.

Powstała substancja nie ma wyraźnego smaku ani zapachu. Można powiedzieć, że jest neutralna. Oceniaj obecny stan badań, fińscy naukowcy przyznają, że są dopiero na początkowych etapach.

– Ta masa komórkowa zawiera około 505 g białka. Nadal trzeba pracować nad tym, aby powstał faktyczny produkt żywnościowy. Trzeba również wziąć pod uwagę aspekty prawne nowej żywności – ocenia Pitkanen.

Zespół ma jednak nadzieję, że w przyszłości uda się tak dostosować produkcję, aby produkować dziennie około 5 kg białka.

Białko bio i eko

To jednak nie wszystko, efektem będzie również opracowanie sposobu mniej szkodliwego dla środowiska niż obecna produkcja roślinna paszy dla zwierząt, co może spowodować zwrócenie dużych obszarów ziemi środowisku naturalnemu.

– To może być doskonała pasza, jeśli tylko uda się nam zoptymalizować produkcję – przekonuje Pitkanen. – Białko to może również służyć do odżywiania ludzi – dodaje.

Czyżby wizja z filmów science fiction, w których za posiłki służą kolorowe tabletki, miała spełnić się już wkrótce? Jedno jest pewne, to nie będzie dobra wiadomości dla tych, którzy lubią nie rozkoszować się zapachem i smakiem potraw.