Pierwszy amerykański pisarz nagrodzony

Nagroda Bookera to najbardziej prestiżowa nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii. Paul Beatty jest zaś pierwszym Amerykaninem, który został jej laureatem.

Pisarza doceniono za książkę-satyrę o współczesnym rasizmie w USA pt. „The Sellout”. To historia Afroamerykanina Bonbona, który mieszka w upadającym mieście Dickens niedaleko Los Angeles. Jest on przesłuchiwany w sądzie pod zarzutem chęci przywrócenia niewolnictwa i segregacji rasowej w szkole średniej. Opowieść tworzą przerysowani bohaterowie, którzy są parodią rasistowskich stereotypów.

 

– „The Sellout” to bardzo aktualna powieść. Niesłychanie innowacyjna współczesna satyra, której humor wystawia na pośmiewisko radykalną powagę wszelkich przekonań. Paul Beatty z pełną premedytacją pisze o rasowych i politycznych tabu z dowcipem i werwą. – uzasadniła wybór Amanda Foreman, przewodnicząca jury.

Z taką opinią zgadzają się krytycy. Książka już wcześniej w „The New York Times” została uznana za „metaforyczny wielokulturowy tygiel, niemal zbyt gorący, by go dotknąć”. „The Wall Street Journal” ocenił ją zaś jako „najwyższej próby satyrę w stylu Swifta” i „ szept o rasizmie w świecie, w którym ten ponoć już przeminął”.