W Wielkiej Brytanii obchodzono 90. urodziny królowej

Obchody były niezwykle huczne. Odbywały się pokazy iluminacyjne, organizowano salwy armatnie w Hyde Parku i Tower of London, gromadzący na ulicach tłumy blisko 10-kilometrowy szlak królewski, a z całego kraju spływały kartki z życzeniami.

Królowa została przywitana w Guildhall w Windsor tortem urodzinowym, który upiekła Nadiya Hussain, zwyciężczyni popularnego brytyjskiego programu "Great British Bake Off". Ponadto w Katedrze Westminsterskiej – miejscu ślubu i zarazem ukoronowania Elżbiety II – zabrzmiały uroczyste dzwony. Całość zakończyła prywatna uroczystość na zamku w Windsorze.

– Mało kto pełnił służbę publiczną tak długo i w tak wspaniałym stylu – pracując tak ciężko i jednocząc rzesze ludzi. W czasach, gdy tak wiele wokół nas się zmienia, Jej Wysokość niestrudzenie była oparciem dla swojego narodu, Wspólnoty oraz – przy tak wielu okazjach – dla całego świata – skomentował wydarzenie brytyjski premier David Cameron.

Najdłużej w historii panująca monarchini brytyjska nie zamierza jednak zakończyć świętowania urodzin 21 kwietnia. Główne uroczystości zaplanowane zostały na 10 i 11 czerwca. Wówczas na terenie całego kraju obowiązywać mają m.in. wydłużone godziny otwarcia lokalnych pubów.