Ma 14,5 mln euro długu

 

Hiszpańscy prokuratorzy oskarżyli kolumbijską piosenkarkę i filantropkę Shakirę o uchylanie się od płacenia podatków, twierdząc, że zalega z zapłatą 14,5 mln euro (13 mln funtów) podatków. Zdaniem śledczych gwiazda utrzymuje, że mieszka na Bahamach, choć faktycznie mieszka w Katalonii.

Shakira oficjalnie zmieniła miejsce zamieszkania z rezydencji na Bahamach na Barcelonę w 2015 roku. Obecnie mieszka tam ze swoim partnerem – piłkarzem Barcelony Gerardem Piqué – i 2 synami. Jednak prokuratorzy chcą dowieść, że w stolicy Katalonii piosenkarka mieszkała już w latach 2012–2014 i własnie w Hiszpanii powinna zapłacić podatek od swoich ogólnoświatowych dochodów. Jak udało się im ustalić Shakira, że mieszkała w Barcelonie przez większą część roku, jedynie przez krótki czas podróżując za granicę.

Przedstawiciele Shakiry nie udzielili żadnego komentarza na temat sprawy. jednak temat pojawił się już w zeszłym roku w „Paradise Papers” – śledztwie Guardiana i innych agencji informacyjnych. Według gazet Shakira mieszkała w Barcelonie, choć figurowała jako rezydentka Bahamów. Zapytana wówczas o rezydencję na Bahamach prawniczka gwiazdy mówiła, że „artystka mieszkała w różnych miejscach w czasie swojej kariery zawodowej i w każdym z nich wypełniała prawa jurysdykcji, w których mieszkała”.

O tym, czy zgromadzone dowody są wystarczające, by gwiazda poniosła karę, zadecyduje sąd. Decyzja zapadnie 11 miesięcy po tym, jak hiszpańskie władze sądowe ogłosiły dochodzenie w sprawie statusu podatkowego piosenkarki.

Laureatka nagrody Grammy jest kolejną gwiazdą, która musi stawić czoła postępowaniu podatkowemu. W lipcu 2016 roku piłkarz Barcelony Lionel Messi i jego ojciec Jorge otrzymali 21-miesięczne wyroki w zawieszeniu po tym, jak zostali uznani winnymi uchylenia się od płacenia podatku od praw do wizerunku piłkarza. Zawieszenia zostały później zamienione na grzywnę. 5 miesięcy temu do oszustw podatkowych przyznał się również były piłkarz Realu Madryt Cristiano Ronaldo, który zapłacił grzywnę w wysokości prawie 19 mln euro w zamian za 2-letnią karę pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Źródło: The Guardian

kup artykuly platne