Sprawa dotyczy dyskryminacji z uwagi na przekonania

   • Pozew przeciw portalowi Facebook na wokandzie Sądu Okręgowego w Warszawie
  • Istotą zarzutów dyskryminacja z uwagi na przekonania, światopogląd oraz wyznanie
  • Uzasadnienie przedstawione przez prezesa Macieja Świrskiego 

Wczoraj na wokandę Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pozew przeciw portalowi Facebook, złożony przez prezesa Reduty Dobrego Imienia Macieja Świrskiego dnia 9 grudnia 2016 roku. Istotą stawianych zarzutów jest dyskryminacja z uwagi na przekonania polityczne, światopogląd oraz wyznanie poprzez stosowanie cenzury i blokowania swobody przepływu informacji. Jak przekonują członkowie reduty Dobrego Imienia, Facebook nie blokuje ani treści o charakterze propagującym totalitaryzm komunistyczny, ani żadnych profili, na których znajdują się komunistyczne symbole, natomiast zawiesza profile i strony sławiące Żołnierzy Wyklętych lub wydarzenia o charakterze katolickim czy narodowym.

– Sąd Okręgowy w Warszawie zajął się sprawą. Obecnie trwa tłumaczenie pozwu na język angielski, następnie dokumenty zostaną wysłane do USA i Irlandii. Spółka musi odpowiedzieć i ustosunkować się do wezwania sądu. Oznacza to, że na tym etapie Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że sprawa powinna być rozpoznawana przed polskim sądem i według polskiego prawa – poinformowali przedstawiciele organizacji.

Zgodnie z treścią pozwu, Maciej Świrski żąda zakazania przez sąd portalowi społecznościowemu działań dyskryminujących oraz złożenia mu przeprosin.

– To pierwsza tego rodzaju sprawa. Facebook, spółka amerykańska, z główną siedzibą w USA, będzie odpowiadała za naruszenie prawa i konstytucji kraju, w którym prowadzi działalność. Sprawa jest tym bardziej wyjątkowa, że jest to spółka o zasięgu globalnym, ponieważ funkcjonuje w przestrzeni internetowej – skomentowała rzeczniczka Reduty Dobrego Imienia Urszula Wójcik.