Trwają prace nad Europejskim Aktem ws. Dostępności

   • Zakończenie prac Komisji Europejskiej nad Europejskim Aktem ws. Dostępności (EAD)
  • Istotą zobowiązanie producentów do dostosowania oferty do potrzeb niepełnosprawnych
  • Dyskusje nad dokumentem przeniesiono obecnie do Parlamentu Europejskiego 

Komisja Europejska zakończyła prace nad Europejskim Aktem ws. Dostępności (EAD), którego celem jest zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych produktów i usług, w tym z branży bankowej, bankomatowej, audiowizualnej, transportowej, internetowej i elektronicznej w zakresie korzystania z urządzeń takich jak komputery, bankomaty, telefony komórkowe, telewizory i książki elektroniczne. Istotą dokumentu jest zobowiązanie producentów i usługodawców do sprostania wymogom umożliwiającym niepełnosprawnym korzystanie z ich oferty.

– To dokument, na który długo czekały środowiska osób z niepełnosprawnościami, czyli ponad 80 mln Europejczyków. Chodzi o to, żeby również osoby z różnymi ograniczeniami mogły jak najpełniej i zarazem jak najbezpieczniej korzystać z tego, co powinno być dostępne dla nas wszystkich. Te rozwiązania są już dostępne, ale chcemy, żeby były powszechne – skomentował europoseł PO Marek Plura, uczestniczący w pracach nad EAD.

Dyskusje nad Europejskim Aktem ws. Dostępności przeniosły się obecnie do Parlamentu Europejskiego. Wzbudza on bowiem obawy producentów i dostawców usług, którzy spodziewają się wysokiej ceny dostosowania swojej oferty do nowej regulacji i ponoszenia kosztów zmiany linii technologicznych. Głosowanie plenarne zaplanowano na czerwcową sesję w Strasburgu.