W Kalifornii firmy kawowe będą musiały ostrzegać przed rakiem

 

Zgodnie z orzeczeniem sędziego sądu stanowego Elihu Berlego, Starbucks, Green Mountain Coffee Roasters, Kraft Foods, Dunkin' Donuts, Peet's i inne firmy sprzedające kawę muszą umieszczać na nich ostrzeżenie przed ryzykiem zachorowania na raka, które wiąże się z piciem kawy. Jak uznał sędzia w uzasadnieniu wyroku, firmy te nie wykazały, że powstające podczas palenia kawy związki chemiczne nie są niebezpieczne dla zdrowia.

Orzeczenie to efekt pozwu, jaki złożyła kalifornijska Rada ds. Badań nad Substancjami Toksycznymi (CERT) w 2010 roku. W jego treści zarzuca się Starbucksowi i pozostałym firmom, że nie uprzedzają konsumentów o zawartości w kawie znacznej ilość akrylamidu –toksycznej substancji wywołującej raka. Jak argumentowano, zgodnie z kalifornijskim prawem jest on zaliczony do substancji rakotwórczych.

Choć firmy próbowały udowodnić, że akrylamid „nie powoduje istotnego poziomu zagrożenia”,a  następnie utrzymywały, że poziom ryzyka „jest dla konsumentów akceptowalny”, zdaniem sędziego nie były przekonujące. Na ustosunkowanie się do werdyktu i na ewentualną apelację firmy kawowe oraz kawiarnie mają czas do 10 kwietnia.

Źródło: