Podczas turnieju sędziowie korzystają z powtórek wideo

   • Mistrzostwa Świata 2016 rozgrywane są w Japonii
  • W pierwszym meczu Kashima Antlers wygrali z Auckland City
  • FIFA po raz pierwszy pozwoliła arbitrom korzystać z systemu VAR 

Dziś ruszyły Klubowe Mistrzostwa Świata 2016. W pierwszym meczu turnieju, który rozgrywany jest na japońskich boiskach, Kashima Antlers wygrali 2:1 z Auckland City. Ci pierwsi to mistrzowie Japonii, drudzy – triumfatorzy Ligi Mistrzów Oceanii.

Pozostali uczestnicy to Real Madryt (triumfator Ligi Mistrzów), Atletico Nacional (triumfator Copa Libertadores) Jeonbuk Hyundai Motors (triumfator Azjatyckiej Ligi Mistrzów) i Mamelodi Sundowns (triumfator Afrykańskiej Ligi Mistrzów). Turniej zakończy się 18 grudnia, kiedy to odbędzie się finał oraz mecz o 3. miejsce.

Po raz pierwszy w historii rozgrywek, których organizatorem jest FIFA, podczas Klubowych Mistrzostwa Świata 2016 testowane jest system VAR – Video Assistant Referee. Chodzi w nim o to, że sędziowie mają dostęp do wideopowtórek, na podstawie których mogą podejmować decyzje w spornych sytuacjach.

– Futbol pozostaje taki sam, po prostu sędziowie zyskują dodatkową parę oczu, by uniknąć pomyłek – przekonuje Marco van Basten, dyrektor rozwoju technicznego FIFA, który liczy na to, że VAR zadomowi się na dobre w piłkarskich turniejach.