Sunway TaihuLight jest tworzony w Narodowym Centrum Superkomputerowym w Wuxi

Jak podają twórcy maszyny, w szczytowym okresie, komputer będzie mógł wykonać około 93000 bilionów obliczeńna sekundę. To tempo dwa razy szybsze i trzy razy większa skuteczność od poprzedniego lidera – Tianhe-2, także skonstruowanego w Chinach. Jego główne zastosowania obejmą zaawansowaną produkcję, prognozy pogody i analityki danych z zakresu klimatologii, meteorologii i modelowania systemów biologicznych. Maszyna ma być również pomocna przy opracowywaniu zaawansowanych systemów inżynieryjnych.

Tak spektakularne wyniki Sunway TaihuLight ma osiągać dzięki ponad 10,5 mln lokalnie wykonanych rdzeni i 40,960 węzłów. Superkomputer działa na systemie operacyjnym Linux.

– Jako pierwszy w pełni chiński superkomputer, który trafił na pierwsze miejsce najpotężniejszych maszyn świata, system Sunway TaihuLight to dowód olbrzymiego postępu, jaki poczyniły Chiny w dziedzinie projektowania i wytwarzania olbrzymich systemów komputerowych – komentował dyrektor Narodowego Centrum Superkomputerowego w Wuxi profesor Guangwen Yang.

Nowy superkomputer z Chin pozwoli krajowi utrzymać szczytową pozycję na liście konstruktorów najpotężniejszych maszyn na świecie.