Pomaga uniezależnić się od drewna opałowego

 

Kameruński przedsiębiorca Boma Mohammed postawił sobie za cel wspieranie lokalnych społeczności, by stały się bardziej samowystarczalne energetycznie. W tym celu uczy młodych ludzi, jak przetwarzać odpady w biogaz i uniezależnić się od tradycyjnego źródła paliwa – drewna opałowego.

– Wyobraź sobie, że dzieci na plecach swoich matek spędzają 4 godziny dziennie z czego 3 godziny w kuchni opalanej drewnem. Dym dostaje się do ich płuc i oczy powodując infekcje i problemy z oddychaniem. Niektóre niemowlęta umierają, a potem ludzie mówią, że to z powodu czarów. Tymczasem przyczyną jest zanieczyszczenie spowodowane przez drewno opałowe i dym. Właśnie ten problem zmotywował mnie do działania. Każda społeczność powinna być w stanie wyprodukować własną energię do gotowania – tłumaczy Mohammed.

Dzięki swojej firmie Royal Renewable Energy Kamerun Mohammed prowadzi regularne kursy, na których przekazywana jest wiedza, jak wytwarzać biogaz przez rozkład odpadów organicznych. Koszt takiego przedsięwzięcia to około 26 dolarów. Przedsiębiorstwo, które tworzy mężczyzna wraz z 10 pracownikami i garstką stażystów, jest również w czołówce instalacji urządzeń do biodegradacji, które zostały zaprojektowane do wychwytywania metanu uwalnianego przez rozkładające się materiały w domach, szkołach i firmach.

Według Banku Światowego około 80% ludności wiejskiej Kamerunu wykorzystuje drewno lub węgiel drzewny, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. Wielu wciąż żyje bez prądu. Jak twierdzą naukowcy, gtowanie za pomocą biogazu ogranicza emisję gazów cieplarnianych i jest pożądaną alternatywą dla zrównoważonej energii.

– Żyjemy w Afryce, gdzie mamy ogromne ilości odpadów, które można przekształcić w energię. Ten kurs nauczył mnie, że mogę produkować własną energię bez pomocy innej osoby i przekazać tę wiedzę osobom np. swojej rodzinie – mówi przedsiębiorca technologiczny Marcel Dawka, który podróżował z południowo-zachodniego wybrzeża Douala do Yaounde na kurs organizowany przez Mahometa.

kup artykuly platne