Niemcy wyprzedziły już Wielką Brytanię w tempie rozwoju instalacja turbin wiatrowych na morzu

Liczba inwestycji wytwarzających morską energię wiatrową w Europie w ciągu każdego roku się podwaja.Według raportu Bloomberg New Energy Finance Globalnie, ilość projektów elektrowni wiatrowych w 2014 roku wzrosła o 25%, osiągając przełomową 62,000 MW mocy. Do sieci europejskiej w ubiegłym roku została podłączonych ponad 3000 megawatów morskich elektrowni wiatrowych, w zdecydowanej większości pochodzących z Niemiec. To dwa razy więcej niż roku 2014, stwierdza rzecznik Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA), który opublikował dane.

"Niemcy były rekordowym motorem rozwoju w 2015 roku i spodziewamy się ich dalszego prowadzenia" – komentuje brytyjski dziennik "The Guardian". Jednak o pozycję czempiona branży walczą trzy kraje Europy – Niemcy, Wielka Brytania i Holandia. Jak stwierdza Amy Grace, szefowa analizującej rynek Wind Insight for Bloomberg New Energy Finance, "2015 to był fantastyczny rok dla branży wiatrowej". Nadal realizowanych jest sześć morskich projektów, których uruchomienie poprawi o kolejne 15% możliwości rozwoju systemu morskiej energii wiatrowej w Europie.

"Mamy zapewnione finansowanie, nasza pozycja na rynku zamówień również jest silna. Teraz potrzebujemy tylko polityków, którzy przedstawiliby wizję regulacji normatywnych, które będą cieszyły się zaufaniem inwestorów i deweloperów po roku 2020" – powiedział rzecznik EWEA.