Zmarł co najmniej milion owadów

 

Szacuje się, że co najmniej milion pszczół zmarło na skutek zatrucia na obszarze plantacji wina w Afryce Południowej. Jak powiedział wiceprezes Stowarzyszenia Western Bee Industry Association Brendan Ashley-Cooper w wywiadzie dla BBC, że owady na jego farmie zabił insektycyd stosowany przez winiarzy – Fipronil. Podobno katastrofą zostało dotkniętych około 100 uli należących do mężczyzny.

Ofiarami szkodliwej substancji stali się również inni hodowcy pszczół miodnych w okolicach Kapsztadu. Nadal nie jest jasne, jak wiele owadów padło. Fipronil był już wcześniej obwiniany o otrucie pszczół w Europie. Eksperci twierdzą, że jest on wysoce toksyczny dla owadów, dlatego jego stosowanie w UE zostało ograniczone w kontaktach ze zwierzętami hodowlanymi w 2013 roku. Fipronil przyczynił się również do wycofania milinów jajek z europejskich supermarketów, po tym jak odkryto, iż zostały one skażone tymi chemikaliami.

Nie jest jasne, ile pszczół żyje w Południowej Afryce, jednak incydent prawdopodobnie nie wpłynie negatywnie na ich ogólną populację. Na tych terenach Fipronil jest powszechnie stosowany w celu pozbycia się pcheł, wszy i kleszczy. Środek ten jest używany również przez rolników w RPA do kontrolowania populacji mrówek.

kup artykuly platne