Zmiany mają objąć 12 tysięcy stanowisk

Amerykański gigant technologiczny planuje cięcia w związku ze zmianami na rynku komputerów osobistych, zmierzającymi do nieodwracalnego spowolnienia.

W oświadczeniu, wydanym przez Intel, zapowiedziano likwidację około 11% siły roboczej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Nie wskazano jeszcze, które etaty zostaną zredukowane. Większość fabryk firmy znajduje się jednak w Stanach Zjednoczonych.

– Zmiany mają przyspieszyć ewolucję od firmy od pojedynczych PC do działań w chmurze za pomocą miliardów inteligentnych, połączonych urządzeń komputerowych – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Póki co przekształcenia nie wychodzą jednak spółce na dobre. Udziały w spółce spadły o 2,5% już po godzinie po otwarciu giełdy na Wall Street. Łącznie daje to spadek kursu akcji Intela o 8,4% w tym roku. To jednak nie koniec. Największy na świecie producent mikroprocesorów komputerowych obniżył także prognozę przychodów na kolejny rok.

Reorganizacja nie ominęła również władz firmy. 19 kwietnia dyrektor finansowy Stacy Smith podjął decyzję o przyjęciu na siebie nowej roli w dziale wiodącej sprzedaży, produkcji i operacji. Formalny proces szukania następcy trwa.

Koszty restrukturyzacji dla producenta chipów komputerowych mogą wynieść nawet 1,2 miliarda dolarów.