O planach budowy poinformowała gazeta „Keji Ribao”

   • Rozpoczęto prace nad statkiem kosmicznym
  • Projekt dedykowany dla większej liczby astronautów
  • Rozwój programu kosmicznego to priorytet Chin 

Według medialnych doniesień, konstrukcja chińskiego statku kosmicznego ma być przystosowana do okrążania Ziemi na niskiej orbicie, a także do lądowania na Księżycu.

– Zagraniczne pilotowane statki kosmiczne nowego pokolenia mogą przetransportować na orbitę okołoziemską maksimum sześciu astronautów, do lądowania na Księżycu liczba ta wynosi maksimum 3–4 osoby. Chcemy osiągnąć taki sam albo jeszcze lepszy rezultat –powiedział Zhang Bainan, główny konstruktor statków kosmicznych, w wywiadzie udzielonym portalowi Wokeji.com.

W Chińskiej Republice Ludowej od lat rozwijany jest program kosmiczny. Według zapewnień prezydenta Xi Jinpinga, działania mają cel pokojowy, a kraj chce stać się kosmiczną potęgą. W tym celu od lat podejmowane są starania. W 2003 r miał miejsce pierwszy lot załogowy w kosmos, a w październiku 2016 r. 2 astronautów wysłano do modułu orbitalnego Tiangong 2. Obie misje odbyły się bez większych problemów.

To jednak nie koniec działań. W 2021 r. Chiny planują wysłanie sondy na Marsa i wyekspediowanie na Księżyc załogowego statku kosmicznego. Co więcej, w 2022 r. na orbicie ma być umieszczona wielomodułowa załogowa stacja orbitalna. Jednak żeby zrealizować ten projekt, konieczne jest zebranie danych uzyskanych przy pracy nad mniejszymi konstrukcjach, jak np. Taingong-1 i Tiangong-2.