Nowe plany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

   • W Emiratach Arabskich powstanie pierwszy na świecie drapacz chmur w druku 3D
  • To plany start-upu Cazza Construction z siedzibą w Dubaju
  • Inicjatywa nawiązuje do koncepcji strategii nowoczesnego budownictwa władz Dubaju 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal KhaleejTimes.com, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstanie pierwszy na świecie drapacz chmur, stworzony za pomocą technologii druku 3D. Te ambitne plany ma budowlany start-up Cazza Construction z siedzibą w Dubaju.

– Kiedy po raz pierwszy pomyśleliśmy o wykorzystaniu technologii druku 3D, myśleliśmy bardziej o domach i niskich budynkach. Deweloperzy zapytali nas jednak, czy to możliwe, aby wydrukować przy użyciu tej technologii wieżowiec? To skłoniło nas do rozpoczęcia badań nas możliwościami wykorzystania tej technologii do budowania naprawdę wysokich budynków– relacjonuje Chris Kelsey, dyrektor zarządzający Cazza Construction.

 

Inicjatywa start-upu jest zbieżna z koncepcją władz Dubaju, które już w ubiegłym roku ogłosiły strategię, w ramach której do 2030 roku 25% wszystkich budynków w mieście ma być tworzonych za pomocą druku 3D.

– Wykorzystanie technologii druku 3D obniży koszty budowy o 80%, pozwoli zaoszczędzić do 70% czasu oraz obniży o 50% potrzeby na siły robocze– twierdzi dyrektor Departamentu Ministerstwa Realizacji Projektów Rozbudowy Infrastruktury Dubaju Eng Munira Abdul Kareem.

Cazza Construction nie podała jeszcze szczegółów na temat dewelopera nowego budynku oraz jego przewidywanych parametrów.