Budowa największej elektrowni słonecznej

   • W kwietniu planowane jest zakończenie budowy
  • Będzie dostarczała 200 MW mocy ze słońca
  • To element programu budowy największego na świecie parku energii słonecznej 

W Dubaju, miesiąc przed planowanym terminem, zakończy się budowa największej elektrowni słoneczniej o mocy 200 MW. Inwestycja jest realizowana w ramach programu budowy największego na świecie parku energii słonecznej.

Saeed Mohammed Al Tayer, dyrektor generalny resortu elektryczności Zjednoczonych Emiratów Arabskich, powiedział, że w kwietniu planowane jest zakończenie budowy za kwotę 1,2 mld dirhamów (327 mln $) na pustyni w Dubaju.Inwestycję zrealizuje firma ACWA Power International z Arabii Saudyjskiej. Al Tayer powiedział, że elektrociepłownia Dubai Electricity i Water Authority kupi energię z fabryki za 5,6 centa za kilowatogodzinę. Jest to najniższy koszt energii słonecznej od stycznia 2015 roku, gdy projekt został nagrodzony.

W Dubaju przewiduje się, że do roku 2030 zostanie oddane do użytku park o mocy 5000 MW mocy słonecznej, co ma na celu zmniejszenie uzależnienia od gazu ziemnego jako głównego źródła energii elektrycznej. Instalacje mają produkować ilość energii elektrycznej wystarczającą dla 50 000 domów.

 

To jednak nie koniec. Zgodnie z zapowiedziami ministra gospodarki Suhail Al Mazrouei, Zjednoczone Emiraty Arabskie, które posiadają około 6% światowych rezerw ropy, do połowy stulecia planują wydać 600 milionów dirhamów na energię odnawialną.