Inwestycja warta 1,8 miliarda dolarów

   • Zostanie zrealizowana spektakularna inwestycja indyjskiego rządu
  • Ma zmierzać do zwiększenia ilości wyprodukowanej przez Indie czystej energii
  • Na rozwój Indie otrzymały preferencyjny kredyt, który pokryje 40% kosztów 

Jak podała Agencja Bloomberg, Indie zainwestują 127 miliardów rupii, co stanowi odpowiednik 1,8 miliarda dolarów, w linie do transmisji energii z parków solarnych. Jest to inwestycja stanowiąca część realizacji planu Premiera Narendra Modi, zmierzającego do zwiększenia ilości wyprodukowanej przez Indie czystej energii do 175 GW w 2022.

Dedykowane linie przesyłowe, część projektu zwanego „zielonym korytarzem”, będą w stanie przekazać 20 GW mocy elektrowni z 34 parków solarnych na terenie 21 indyjskich stanów. W tej sprawie indyjski rząd na zlecenie Ministra energetyki wydał oświadczenie. Opracowano również plany na rzecz integracji odnawialnych źródeł energii z siecią krajową.

Projekt zielonych korytarzy jest częścią planów tego kraju, zmierzających do pobudzenia zdolności przesyłowych, aby umożliwić przesył energii ze stanów o wysokim potencjale energii odnawialnej do tych, które borykają się z brakiem mocy.

Na rozwój inwestycji Indie otrzymały preferencyjny kredyt z niemieckiego banku rozwoju. Z tego względu plan będzie finansowany w 20% z kapitałów własnych rządu, w 40% dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Czystej Energii, a w pozostałych 40% – z pożyczek.