Funkcjonalna wersja powstanie do końca roku?

   • Dyrektor generalny firmy Tom Enders potwierdza plany Airbusa
  • Prototyp Vahany ma trafić w przestworza jeszcze w tym roku
  • Przez kolejne miesiące ma być dopracowywana technologia pojazdu 

Informacje dotyczące rozpoczęcia przez Airbusa prac nad stworzeniem autonomicznej latającej taksówki – Vahana – pojawiły się już w październiku ubiegłego roku. Jak zapowiadało wówczas europejskie konsorcjum, maszyna miała przypominać drona i być sterowalna za pomocą smartfona. Na jej pokładzie będzie mogła znajdować się jedna osoba. Teraz ambitne potwierdził podczas konferencji DLD w Monachium dyrektor generalny firmy Tom Enders.

– Sto lat temu transport miejski zszedł pod ziemię. Dziś mamy technologię, która pozwala nam przenieść go w powietrze. Jesteśmy w fazie eksperymentów, traktujemy ten etap rozwoju bardzo poważnie – ocenił Enders.

Prototyp Vahany, zgodnie z zapewnieniami dyrektora generalnego Airbusa, ma trafić w przestworza jeszcze w tym roku. Przez kolejne miesiące technologia autonomicznego latającego pojazdu ma być dopracowywana tak, aby w 2020 roku w powietrze wzbiła się pierwsza flota taksówek.

– Poza stworzeniem samego pojazdu, chcemy pchnąć do przodu kluczowe aspekty związane z tą technologią, przyczynić się do rozwoju regulacji prawnych dotyczących certyfikacji i obsługi zautomatyzowanych pojazdów powietrznych, wspierać ekosystem, który przyczyni się do funkcjonowania wertykalnych miast przyszłości – zapowiedział na blogu lider amerykańskiego oddziału Airbusa Ryodin Lyasoff.