Koncern miał naruszyć 32 patenty

   • Do sądów w Niemczech i USA trafiły właśnie pozwy fińskiego producenta
  • Nokia zarzuca konkurentowi naruszenie łącznie 32 patentów
  • 8 z podniesionych w pozwach zarzutów dotyczy kodeku h.264 

Do sądów w Niemczech i USA trafiły właśnie pozwy fińskiego producenta telefonów przeciw firmie Apple. Nokia w dokumentach złożonych do sądów regionalnych w Dusseldorfie, Mannheim i Monachium oraz do Sądu Dystryktowego USA dla Wschodniego Dystryktu Teksasu zarzuca konkurentowi naruszenie łącznie 32 patentów. Jak zapowiadają przedstawiciele giganta, nie jest to jednak jeszcze koniec.

Złamane patenty – zdaniem pozywającego koncernu – mają dotyczyć budowy ekranów, rozwiązań zastosowanych w interfejsie użytkownika, oprogramowaniu, antenach, chipsetach i dekodowaniu plików wideo.

8 z podniesionych w pozwach zarzutów dotyczy kodeku h.264, które są wykorzystywane w iPhonie, iPadzie, iPodzie, Apple Watchu, a także komputerach klasy Mac i w Apple TV. Zdaniem Nokii Apple użyło go, choć jednocześnie nie zostały przez firmę zaakceptowane opłaty licencyjne proponowane przez fiński koncern.

Sprawa wytoczona Apple nie jest pierwszą w historii korporacji. W samym 2016 roku musiała ona wpłacić w sprawie naruszeń patentów 25 milionów dolarów Dynamic Advances i 625 mln dolarów za funkcję Facetime.