Prawie w 100% przeznaczona do recyclingu

   • Nowa kolekcja firmy Patagonia wykonana jest niemal w 100% z materiałów z recyclingu
  • Każdy element stworzony z wełny czy poliestru to 100% materiałów wykorzystanych ponownie
  • Patagonia planuje poddawać wkrótce recyclingowi wszystkie tkaniny 

Nowa kolekcja amerykańskiej firmy Patagonia to dziesięć stylów, dopasowanych do potrzeb zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Klasyczny wygląd i krój to jednak nie jedyna zaleta oferowanej odzieży. Kamizelki i spodnie są wykonane niemal w 100% z materiałów pochodzących z recyclingu.

– Jesteśmy tak blisko 100% jak tylko możemy być na chwilę obecną – mówi Miles Johnson, Dyrektor Kreatywny Patagonia.

 

Każdy element stworzony z wełny czy poliestru to 100% materiałów wykorzystanych ponownie. Etykiety, suwaki i zaciski pochodzą z odzyskanego materiału w nieco mniejszym zakresie – od 50 do 80%.

Niewiele firm na świecie wykorzystuje w swoich kolekcjach odzyskane materiały, a te, które to robią, używają ledwie niewielkiej ilości surowców wtórnych. Przykładem jest Nau – producent ze stanu Oregon, debiutujący w ubiegłym roku linią kurtek z recyclingu.

 

Podobnie jak Nau, Patagonia zbiera, czyści i odzyskuje używane materiały. Proces jest czasochłonny, a ilość uzyskanych materiałów niewielka.

– Przerabiane jest wszystko, co można przerobić. Każdy materiał stwarza inne wyzwanie – przekonuje Johnson.

Nie jest to jednak proste zadanie.

 

– Uzyskanym w procesie przeróbki materiałom brakuje wytrzymałości swoich pierwotnych odpowiedników. Aby można je było powtórnie wykorzystać, trzeba czyścić, oddzielać i wybierać rzeczy o najlepszej jakości. Jest to proces powolny. Maszyny wykonują część pracy, ale większość jest w dalszym ciągu wykonywana przez człowieka – mówi ekspert Jana Hawley, Dyrektor University of Arizona.

Patagonia planuje poddawać wkrótce recyclingowi wszystkie tkaniny.