Trudno usuwalny dodatek „Ubo”

   • Użytkowników portalu społecznościowego Facebook atakuje niebezpieczny wirus
  • Przenosi się w wiadomości za pośrednictwem czata z plikiem o nazwie wskazującej na zdjęcie
  • Praktycznie nie da się go usunąć z poziomu przeglądarki 

Jak ostrzegają eksperci z serwisu niebezpiecznik.pl, użytkowników portalu społecznościowego Facebook atakuje niebezpieczny wirus. Wiele osób, które korzysta z jednego z najpopularniejszych serwisów społecznościowych, otrzymało od znajomych za pośrednictwem czata wiadomość z plikiem o nazwie wskazującej na zdjęcie. Załącznik miał nazwę rozpoczynającą się od słowa „photo” i był zapisany w formacie graficznym – svg.

Pobranie pliku rozpoczynało serię przekierowań, pomiędzy którymi użytkownik miał poruszać się zgodnie z instrukcjami. Finalnie trafiał on na serwis przypominający YouTube, gdzie sugerowano mu konieczność instalowania dodatkowego kodeka do odtwarzania video.

Pobrany dodatek do przeglądarki „Ubo” uzyskuje pełne uprawnienia do wszystkich witryn otwieranych w przeglądarce. Za ich pośrednictwem, z kont użytkownika, wirus przedostaje się do kolejnych potencjalnych ofiar.

„Ubo” jest niebezpieczny, ponieważ praktycznie nie da się go usunąć z poziomu przeglądarki. Konieczne jest wykasowanie ręczne – poprzez odszukanie odpowiedniego pliku w katalogu w systemie. Zalecana jest również zmiana haseł do wszystkich serwisów, na które użytkownik był zalogowany podczas pobierania pliku.