Nietypowy eksperyment w ZOO

   • W Małpim Parku Apenheul w Holandii biolog przeprowadza eksperyment behawioralny
  • Przedstawia on orangutana zdjęcia ewentualnych partnerów do rozrodu na ekranie tabletu
  • Eksperyment jest częścią programu, który bada rolę emocji w relacjach zwierząt 

W Małpim Parku Apenheul w Apeldoorn w Holandii biolog behawioralny Thomas Bionda przeprowadza eksperyment o niespotykanym dotąd przebiegu. Przedstawia on Samboi, 11-letniej samicy orangutana, zdjęcia ewentualnych partnerów do rozrodu na ekranie dotykowym tabletu, a następnie obserwuje jej reakcje.

Celem badacza jest zwiększenie szans na potomstwo poprzez uwzględnienie preferencji danego osobnika w wyborze partnera na ojca potomstwa. Jak zakłada Bionda, ma to również zmniejszyć koszty rozmnażania. Do ZOO – często z drugiego końca świata – będą bowiem sprowadzane wyłącznie te orangutany, które uzyskały aprobatę Samboi.

– Często zwierzęta muszą być odtransportowane do ZOO, z którego pochodzą, bez spółkowania. Gdy samiec i samica się spotykają, nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli – tłumaczy Bionda.

Eksperyment jest częścią programu, który bada rolę emocji w relacjach zwierząt.

– Emocje mają ogromne znaczenie ewolucyjne. Jeśli nie są poprawnie interpretowane w środowisku naturalnym, może to oznaczać koniec gatunku – przekonuje biolog.

Nie jest jednak pewne, czy entuzjastyczna reakcja orangutanicy wystarczy, aby w czasie rzeczywistego spotkania odczuwała ona pociąg, dzięki któremu na świecie pojawi się potomstwo. „Tinder dla orangutanów” ma być prowadzony przez 4 najbliższe lata.