Zawalił się prowizoryczny szyb w korycie rzeki

 

Jak podają lokalni urzędnicy, co najmniej 30 osób zginęło w wyniku zawalenia się kopalni złota w okręgu Kohistan w prowincji Badakhshan w północno-wschodnim Afganistanie. Katastrofa to efekt zawalenia się głębokiego na 60 metrów prowizorycznego szybu w korycie rzeki, który wykopali mieszkańcy wioski.

W wyniku zawalenia się prowizorycznego szybu przysypanych zostało 30 osób. W miejscu, w którym doszło do katastrofy w kopalni złota, wieśniacy mieli podobno korzystać z koparki. Jak twierdzą urzędnicy, rannych zostało co najmniej 7 osób.

– Miejscowi rzucili się na miejsce i udało im się uratować tylko 13 pracowników, a dziesiątki innych osób, w tym dzieci, zmarły – powiedział afgańskiemu przedstawicielowi BBC szef dystryktu Kohistan Rostam Raghi.

Afganistan ma ogromne zasoby minerałów, ale wiele kopalń złota jest starych i źle utrzymanych, co stwarza poważne problemy z bezpieczeństwem. Ponadto złoża są niewykorzystywane również ze względu na konflikt z Talibami. Wojna spowodowała wzrost nielegalnego wydobycia zarówno przez mieszkańców wsi, jak i bojowników talibskich, dla których złoto stanowi kluczowe źródło dochodów.

– Mieszkańcy wioski są zaangażowani w pracę w kopalni złota od dziesiątek lat. Wszystko odbywa się poza kontrolą rządu. Wysłaliśmy oddział ratunkowy do tego obszaru, ale mieszkańcy wioski rozpoczęli usuwanie zwłok na własną rękę – przekazał agencji Agence France-Presse rzecznik gubernatora prowincji Nik Mohammad Nazari.

Jak zapewnił rzecznik Krajowego Urzędu ds. Zarządzania Kryzysowego w rozmowie z agencją AFP, rodziny zmarłych otrzymają odszkodowanie w wysokości odpowiadającej około 660 dolarów.

kup artykuly platne