Wystarczył film w mediach społecznościowych

 

Do internetu trafił film przedstawiający spożywającego śniadanie mężczyznę mówiącego z egipskim akcentem, obok którego z zasłoniętą twarzą siedziała kobieta uznana za mieszkankę Arabii Saudyjskiej. Publikacja nagrania sprawiła, że obywatel Egiptu został aresztowany, a następnie oskarżony przez saudyjską policję o „popełnienie kilku wykroczeń oraz zajmowanie stanowiska zarezerwowanego wyłącznie dla Saudyjczyków”.

infoplanet wydarzenia swiat areszt za sniadanie zdjecie

Film pod tytułem „Egipcjanin na śniadaniu z Saudyjką” został udostępniony na Twitterze aż 113 tys. razy. Na 30-sekundowym nagraniu mężczyzna wraz z kobietą żartują na temat wspólnego jedzenia śniadania, na które nikt inny nie został zaproszony. Jednak największe kontrowersje wzbudza sam koniec filmu, pokazujący jak kobieta prawdopodobnie karmi mężczyznę. Postępowanie takie jest sprzeczne z prawem obowiązującym w Arabii, gdzie w miejscach pracy lub restauracjach takich jak McDonald’s lub Starbucks kobiety i mężczyźni niespokrewnieni ze sobą muszą zajmować osobne miejsca. Wyjątek stanowi sytuacja, w której kobiecie towarzyszy „opiekun” płci męskiej, którym jest zazwyczaj jej ojciec lub mąż, rzadziej brat lub syn.

Para została ostro skrytykowana w mediach społecznościowych przez Saudyjczyków. Większość internautów wyrażała jednak zdumienie i niezrozumienie dla ukarania mężczyzny, a nie kobiety.

– Chcę zrozumieć, dlaczego mężczyzna poniósł karę, a nie kobieta. Jestem Saudyjką i przysięgam – chciałabym, aby ukarano także kobietę. Śmiech, jedzenie w miejscu pracy... gdzie są wasze hamulce? – napisała Malak, użytkowniczka Twittera.

Inni twitterowicze podkreślają zaś, że przyjacielskie relacje powinny być niezależne od płci.

– Żartujmy, jedzmy, róbmy cokolwiek innego ponad podziałami – pisze użytkownik Tarek Abd Alaziz, apelujący do swoich kolegów.

Z kolei użytkowniczka z Egiptu, Sonia, nazwała tę sytuację rezultatem „zbyt wrażliwego ego” saudyjskich mężczyzn.

Nie wszyscy są jednak tego zdania.

– Tworzenie i rozwój miejsc pracy dla saudyjskich kobiet wśród obcokrajowców jest uważane za wyraźne naruszenie zwyczajów, tradycji i wartości – ocenił Hammoud Alduhayian.

Wielu Egipcjan było zaskoczonych taką reakcją Arabii Saudyjskiej i zastanawiało się, jak ktokolwiek mógł zostać aresztowany za zwykły film. Ludzie zauważyli rozbieżność pomiędzy tym aresztowaniem a niedawnym postępem w prawach kobiet w Arabii Saudyjskiej, które w maju tego roku uzyskały możliwość prowadzenia samochodu. Prezenter telewizyjny Osama Gaweesh wyraził zaś swoje zdziwienie, pytając, czy „książę saudyjski Mohammed bin Salman nie chciał nowej, otwartej Arabii Saudyjskiej z koncertami, kinami i plażami już w 2030 roku?”.

Źródło: BBC

kup artykuly platne