Nowe prawo ma służyć kobietom?

 

Sądy w Arabii Saudyjskiej będą musiały powiadamiać kobiety o treści orzeczeń rozwodowych za pomocą wiadomości SMS. Wprowadzone prawo ma na celu uchronienie saudyjskich kobiet przed rozwodem bez ich wiedzy. Lokalne działaczki na rzecz praw kobiet sugerują, że regulacja znosi tzw. tajne rozwody – przypadki, w których mężczyźni kończą małżeństwo bez wiedzy swoich żon.

Dyrektywa zapewnia kobietom pełną świadomość ich stanu cywilnego i ma pomóc w zapewnieniu świadczeń takich jak alimenty. Jak zapewnia prawniczka Samia al-Hindi, dotąd wiele kobiet wniosło apelacje do sądów z powodu rozstrzygnięcia sprawy rozwodowej bez ich wiedzy.

Prawo gwarantuje również, że kobiety otrzymają prawo do alimentów po rozwodzie – zaznacza w rozmowie z Bloombergiem saudyjski prawnik Nisreen al-Ghamdi.

Prawo ma być częścią reform gospodarczych i społecznych zapoczątkowanych przez księcia Mohammeda bin Salmana. Są wśród nich zezwolenie kobietom na udział w meczach piłki nożnej, pracę na stanowiskach tradycyjnie zarezerwowanych dla mężczyzn oraz zniesienie zakazu uzyskiwania prawa jazdy. Mimo to w Arabii Saudyjskiej kobiety wciąż nie mogą cieszyć się równouprawnieniem w zachodnim znaczeniu tego słowa.

Istnieje wiele kwestii, w których saudyjskie kobiety muszą starać się o zgodę tzw. męskiego opiekuna – zazwyczaj męża, ojca, brata lub syna. Ograniczenia te dotyczą między innymi: ubiegania się o paszport, podróży zagranicznych, zawierania ślubów, otwarcia konta bankowego, rozpoczęcia działalności gospodarczej i zaplanowania operacji w szpitalu (poza wypadkiem zagrożenia życia).

kup artykuly platne