Drugie na świecie dzielony kod genetyczny

 

Bliźniaki z Brisbane – chłopiec i dziewczynka – zostały zidentyfikowane jako drugi na świecie identyczny zestaw DNA. To również pierwsze bliźnięta, których tożsamy kod genetyczny został zidentyfikowany przez lekarzy w czasie ciąży.

– Jest prawdopodobne, że komórka jajowa matki została zapłodniona równocześnie przez dwa plemniki ojca przed podziałem. USG matki w 6. tygodniu ciąży pokazało pojedyncze łożysko i położenie worków owodniowych, które wskazywały, że spodziewała się bliźniąt jednojajowych, jednak badanie ultrasonograficzne po 14 tygodniach wykazało, że bliźniaki były płci męskiej i żeńskiej, co nie jest możliwe dla identycznych bliźniąt – komentuje prof. Nicholas Fisk, który kierował zespołem opiekującym się matką i bliźniakami w Royal Brisbane.

Identyczne bliźnięta powstają, gdy komórki z pojedynczej komórki jajowej jaja przez jeden plemnik dzielą się na dwie, tak więc identyczne bliźniaczki są tej samej płci i mają identyczne DNA. Braterskie bliźnięta występują, gdy każdy bliźniak rozwija się z osobnej komórki jajowej, która była zapłodniona przez osobne plemniki.

– Jeśli jedna komórka jajowa jest zapłodnione przez dwa plemniki, powstają 3 zestawy chromosomów: jeden od matki i dwa od ojca. W przypadku bliźniaków z Brisbane zapłodniona komórka jajowa wydaje się równomiernie dzielić 3 zestawy chromosomów na grupy komórek, które następnie dzielą się na dwie, tworząc bliźnięta. Niektóre komórki zawierają chromosomy z pierwszego plemnika, podczas gdy pozostałe komórki zawierają chromosomy z drugiego plemnika, co powoduje, że bliźnięta dzielą 100% tego samego ojcowskiego DNA – wskazuje prof. Fisk.

Bliźniaki z identycznym DNA zostały po raz pierwszy odnotowane w USA w 2007 roku. Zwróciły one uwagę lekarzy w okresie niemowlęcym po tym, jak zidentyfikowano jednoznaczne narządy płciowe. Po zbadaniu mieszanych chromosomów lekarze stwierdzili, że chłopiec i dziewczynka są identyczni po stronie matki, ale dzielą około połowę ojcowskiego DNA. Analiza światowych bliźniaczych baz danych wskazywała na to, że takie bliźnięta sepsychotyczne są niezwykle rzadkie.

– Najpierw sprawdzaliśmy, czy były możliwe inne przypadki, które zostały błędnie sklasyfikowane lub nie zostały zgłoszone, więc zbadaliśmy dane genetyczne pochodzące od 968 bliźniąt braterskich i ich rodziców. Jednak w tych danych nie znaleźliśmy żadnych innych bliźniąt tego typu na świcie – zapewnia prof. Fisk.

Źródło: The New England Journal of Medicine

kup artykuly platne