Niecodzienne skutki powodzi

 

Władze Townsville w stanie Queensland w Australii ostrzegają mieszkańców przed niecodziennymi skutkami trwającej od 2 tygodni powodzi. Jak twierdzą, w wylanych wodzach płynących ulicami miast pojawiają się krokodyle i groźne węże.

Krokodyle oraz groźne węże można dostrzec przy skrzyżowaniach dróg, a kiedy powodzie ustępują, gady mogą pojawić się również w nietypowych miejscach, takich jak zapory rolnicze czy oczka wodne. Tak, jak krokodyle, groźne węże świetnie poruszają się w wodzie. Do tego, niezwykle trudno jest je dostrzec – ostrzega minister środowiska Queensland Leeanne Enoch.

Potwierdzają to zdjęcia zrobione przez mieszkankę Townswille Erin Hahn, przedstawiające krokodyla na podjeździe w płytkiej wodzie. Inny mieszkaniec uchwycił krokodyla siedzącego na drzewie.
Z powodu powodzi z Townsville ewakuowano już ponad 1100 osób. Władze potwierdzają, że zagrożonych zalaniem jest nawet 20 tys. domów. Do miasta położonego w północnej części stanu Queenslan zostały wysłane Australijskie Siły Obrony. W tamtym rejonie zalane zostały domy, szkoły i lotnisko, a do dotarcia w najbardziej zalane miejsca wojsko używa amfibii.

– To niespotykane. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś takiego. Północne Queensland ma tropikalny klimat i monsunowy deszcz występuje tam od grudnia do kwietnia, jednak takie powodzie zdarzają się w Townswiille niezwykle rzadko. Zasadniczo takie rzeczy dzieją się raz na sto lat – komentuje premier Queensland Annastacia Palaszczuk.

kup artykuly platne