Tysiące poszkodowanych plażowiczów

 

Ogromna liczba niebieskich meduz została wyrzucona na plażę w Queensland w Australii, parząc tysiące ludzi i zmuszając do zamknięcia miejsc kąpielowych. Jak wyliczyła organizacja Surf Life Saving Queensland, hospitalizowanych w czasie weekendu zostało ponad 2600 osób. W zeszłym tygodniu zarejestrowano w sumie około 13 tys. oparzeń – 3 razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Większość incydentów miała miejsce w gęsto zaludnionych obszarach Queensland i Sunshine Coast.

Kolonie meduz wyglądają jak worki o niebieskim zabarwieniu i długości do 15 cm. Użądlenia tego gatunku meduz są bolesne, ale zazwyczaj nie zagrażają życiu. Poparzenia są zwykle łagodne i można je leczyć lodem lub gorącą wodą, jednak niektórzy poszkodowani wymagają interwencji ratowników medycznych.

Gatunek meduz nazywany żeglarzem portugalskim jest często spotykany na głębszych morzach na wschodnim wybrzeżu Australii, zwłaszcza w okresie letnim. Mimo to rzecznik organizacja Surf Life Saving Queensland opisał obecną sytuację jako epidemię, a niektóre lokalne media mówią nawet o inwazji. Za kryzys odpowiada prawdopodobnie silny wiatr, temperatura i prądy morskie, które spychają kolonie meduz w kierunku plaż. Potwierdza to dr Lisa-Ann Gershwin, ekspert z australijskiego Marine Stinger Advisory Services, która twierdzi, że sytuacja jest wyjątkowa.

kup artykuly platne