53% mieszkańców ma zarzuty

 

Farmer Wayne Dunford przez 18 miesięcy walczy z największą suszą jaką widział w całym swoim życiu. Z powodu braku roślin przez 12 miesięcy karmi zwierzęta gospodarskie w swojej posiadłości w Nowej Południowej Walii ręcznie. Teraz martwi się, czy w ogóle będzie w stanie sadzić rośliny po tym, jak ekstremalne upały i wiatr wszystko wysuszyły na jego polach. To efekt niespotykanych dotąd zjawisk pogodowych. Podczas, gdy USA cierpią na rekordowe mrozy, Australia walczy z ekstremalną falą upałów. Tydzień po tygodniu temperatury stale rosną, w całym kraju stopiły się drogi, infrastruktura zawiodła, a zwierzęta i ryby masowo giną.

24 stycznia miasto Adelaide przeżyło najgorętszy dzień, w którym temperatura osiągnęła 46,6°C. W piątek australijskie Biuro Meteorologii ogłosiło, że był to najgorętszy styczeń w kraju, opisując pogodę jako „bezprecedensową”. Choć już teraz upały są utrapieniem dla Australijczyków, naukowcy ostrzegają, że może to być początek problemów kraju z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, jeśli nie podejmie się żadnych działań, aby zapobiec zmianom klimatycznym.

W teledysku, który w styczniu stał się popularny w całej Australii, dwóch rolników wygłasza emocjonalny apel o pomoc stojąc obok ogromnej rzeki Darling w Nowej Południowej Walii. Trzymają dwie duże martwe ryby, które zginęły na początku miesiąca, gdy temperatura wzrosła. To tylko dwie z wielu z tysięcy, które z powodu upałów nie umknęły śmierci. Ale ryby nie są jedynymi ofiarami ekstremalnej pogody w Australii. Na Terytorium Północnym znaleziono ciała dziesiątków dzikich koni porozrzucanych wzdłuż wyschniętej dziury wodnej. W Victorii ponad 2000 lisów zmarło z powodu stresu cieplnego. Podobne masowe przypadki śmierci lisów odnotowano w stanach Nowej Południowej Walii i Queensland.

– Żadne zwierzęta nie powinny cierpieć w ten sposób, musimy powstrzymać niszczące skutki zmian klimatu, które stają się powszechne – stwierdziło Greenpeace Australia.

W obliczu nacisków ze strony Australijczyków rozpaczliwie pragnących uciec przed upałem do klimatyzowanych pomieszczeń, krajowa sieć energetyczna zaczęła się psuć. Setki tysięcy domów w Wiktorii i Południowej Australii zostało bez prądu. Wśród fali upałów Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała ponury przegląd australijskiej polityki środowiskowej. Wzywając rząd Australii do lepszej ochrony bogatej bioróżnorodności kraju i zmniejszenia jego niezwykle wysokiej zależności od paliw kopalnych, w raporcie napisano, że Australia jest na dobrej drodze, by ominąć cele emisyjne, na które zgodziła się na mocy porozumienia paryskiego.

– Kraj nie spełni swego celu w zakresie emisji do 2030 roku bez większych wysiłków na rzecz przejścia na model niskowęglowy – oceniło OECD.

Australijski Premier Scott Morrison bronił polityki rządu w zakresie zmian klimatu w styczniu, mówiąc, że jest zaangażowany w globalne inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Jednak ankieta Essential Vision z grudnia 2018 roku pokazała, że ponad połowa 53% Australijczyków twierdzi, że Australia nie robi wystarczająco dużo, aby zwalczyć globalne zmiany klimatyczne.

Źródło: CNN

kup artykuly platne