Atrakcja turystyczna czy zagrożenie dla środowiska?

 

Bahrajn w Zatoce Perskiej ma nadzieję przyciągnąć nurków z całego świata nowym podwodnym parkiem tematycznym o powierzchni 100 tys. metrów kwadratowych. Co jest centralnym punktem niecodziennej atrakcji turystycznej? Zatopiony Boeing 747.

70-metrowy samolot, który ma zostać zanurzony w wodzie, to wycofany, specjalnie przygotowany egzemplarz. Miejsce do nurkowania będzie prawdopodobnie rozbudowane również o replikę domu kupca perłowego Bahrajnu, sztuczne rafy koralowe i rzeźby artystyczne. Projekt podwodny jest efektem partnerstwa pomiędzy Najwyższą Radą ds. Środowiska, Bahrajn Tourism and Exhibitions Authority (BTEA) a sektorem prywatnym. Samolot ma być gotowy na nurków do lata 2019 roku.Jak przekonują inicjatorzy niecodziennej atrakcji turystycznej, samolot ma być proekologiczny, promując rozwój życia morskiego. Nie zgadza się z tym jednak specjalistka ekologii morskiej w dr Adriana Humanes z Uniwersytetu Jamesa Cooka w Australii, która twierdzi, że sztuczne rafy koralowe nie zawsze są ekologiczne.

– Obecnie, gdy jest coraz mniej raf koralowych w dobrym stanie, popularnymi alternatywami stosowanymi przez rządy i przemysł turystyczny, aby przyciągnąć nurków stają się sztuczne rafy koralowe. Nurkowanie wrakowe jest jedną z najstarszych metod wykorzystywanych do budowy sztucznych raf poprzez zapewnienie struktury organizmom i rybom morskim. Zapewnia unikalne, różnorodne i intrygujące doświadczenia, ale ma również wady – przekonuje Humanes.

Jak twierdzi badaczka, materiały – miedź, stopy miedzi, aluminium, ołów i stal, węglowodory ropopochodne i inne potencjalne zanieczyszczenia – mogą ulegać korozji, przenosząc metale ciężkie do wody morskiej i wpływając na otaczające je organizmy morskie. Korozja prowadzi również do utraty integralności strukturalnej, potencjalnie wpływając na życie morskie zamieszkujące ten obszar lub stając się zagrożeniem dla nurków.

Jednak Agencja Turystyki i Targów w Bahrajnie zapewnia, że samolot zanim zostanie opuszczony do wody będzie specjalnie przygotowany.

Samolot zostanie poddany myciu wysokociśnieniowym przyjaznymi dla środowiska detergentami, aby zapewnić usunięcie wszystkich powłok poprodukcyjnych, oleju i brudu. Ponadto spędziliśmy wiele czasu na usuwaniu z samolotu zanieczyszczeń, w tym usunięciu wszystkich przewodów, systemów hydraulicznych, pneumatycznych i paliwowych, a także klejów, izolacji, tworzyw sztucznych, gum, chemikaliów lub innych potencjalnych substancji toksycznych – zapewnia rzecznik prasowy Agencji Turystyki i Targów w Bahrajnie.

Źródło: CNN

kup artykuly platne