Hołd w 100. rocznicę niepodległości

 

Na terenie polskiej ambasady w Brukseli z okazji obchodów 100. rocznicy niepodległości odsłonięto popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele rządu, dyplomaci, reprezentanci IPN, członkowie Związku Piłsudczyków i Polonia mieszkająca w Belgii. Na budynku ambasady przedstawiono również świetlną prezentację historii Polski.


–Odsłaniamy #pomnik męża stanu który nazywany jest wskrzesicielem Polski który wszystkie swoje działania poświecił idei #niepodległośc.i i z żelazną wolą i konsekwencją dążył do jej zmaterializowana–mówił wiceprezes #IPN M. #Szpytma #Piłsudski #Bruksela 👉 https://t.co/XFvEgvYYxs pic.twitter.com/T5uEIHWOIi


— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) 7 listopada 2018

– To pierwszy pomnik Piłsudskiego w tym ważnym dla europejskiej i polskiej polityki mieście. To jest też miejsce ważne dla polskiej historii. Mało osób wie, że Polacy mieli swój udział w tym, że Belgia uzyskała niepodległość w XIX wieku. Jedno z naszych powstań, insurekcja listopadowa, spowodowała, że Rosja zajęta polską sprawą musiała uznać niepodległość Belgii – mówił wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

Jak podkreślił Artur Orzechowski – ambasador Polski w Królestwie Belgii – pomnik Piłsudskiego to symbol zwycięstwa i odzyskanej wolności.

– To też wielkie święto dla naszej ambasady, bo na jej terenie na stałe znajdzie się ślad historii Polski i świadectwo obecności Polaków w historii Europy i Belgii. Budynek ambasady od blisko 100 lat jest własnością Polski. To miejsce wszystkim Polakom w Belgii kojarzy się z naszym krajem – dodał Orzechowski.

kup artykuly platne