Otwarcie szlaku turystycznego Patagonian Route of Parks

 

Chile uruchomiło ogromną trasę turystyczną biegnącą przez pustynię Patagonii. Ma ona poprawić sytuację turystyki i podkreślić potrzebę ochrony środowiska naturalnego. Nowy szlak turystyczny, biegnący od miasta Puerto Montt do Przylądka Horn, obejmuje w sumie obejmuje 2800 km.

Pomysłodawcą projektu jest Tompkins Conservation, fundacja założona przez amerykańskiego miliardera Douglasa Tompkinsa i jego żonę Kristine. W ubiegłym roku organizacja przekazała rządowi Chile ogromne ilości gruntów, co przyczyniło się do utworzenia sieci 17 parków narodowych. Nowa trasa turystyczna – Patagoński Szlak Parków Narodowych – łączy je wszystkie.

– Chcemy, by Chile zyskało międzynarodowe uznanie za najbardziej spektakularną trasę widokową na świecie, a tym samym stało się punktem odniesienia dla rozwoju gospodarczego opartego na ochronie przyrody i środowiska naturalnego – powiedziała Karolina Morgado, dyrektor wykonawczy w firmie Tompkins.

– Podpisanie porozumienia z fundacją było bezprecedensowym wysiłkiem na rzecz ochrony przyrody. Projekt jest największą darowizną ziemi w historii dobrowolnie przekazaną przez podmiot prywatny na rzecz państwa – ocenił prezydent Chile Michelle Bachelet.

Jak wynika ze strony internetowej poświęconej nowej trasie, obejmuje ona i poszerza 3 istniejące już szlaki turystyczne: Southern Way, Patagońskie kanały i End of the World Route. Te słabo zamieszkane tereny słyną z licznych jezior, dróg wodnych i bogatego środowiska flory oraz fauny.

kup artykuly platne