Dotkniętych AIDS jest ponad 820 tys. osób

 

Chiny ogłosiły, że liczba obywateli państwa żyjąca z HIV i AIDS wzrosła o 14%. Jak mówią przedstawiciele służby zdrowia, dotkniętych tą chorobą jest w kraju ponad 820 tys. osób. Z czego około 40 tys. zgłoszono w drugim kwartale 2018 roku.

Zdecydowana większość nowych przypadków była wynikiem zarażenia poprzez kontakty seksualne, co stanowi dość dużą zmianę w kontekście dotychczasowych zachorowań. Tradycyjnie wirus HIV w niektórych częściach Chin rozprzestrzeniał się w wyniku transfuzji zakażonej krwi. Jednak – jak twierdzą chińscy urzędnicy – obecnie liczba osób zarażonych wirusem HIV w ten sposób została zredukowana niemal do zera. Mimo to z roku na rok liczba osób żyjących z HIV i AIDS w Chinach wzrosła o 100 tys. osób. Od 2003 roku rząd Chin obiecuje powszechny dostęp do leków na wirus HIV w ramach starań o rozwiązanie tego problemu.

Wirus HIV przenoszony poprzez kontakty seksualne stanowi poważny problem w chińskiej społeczności LGBT. Choć homoseksualizm został zdekryminalizowany w Chinach w 1997 roku, mówi się, że dyskryminacja osób ze środowisk LGBT wciąż jest powszechna. Statystyki wskazują, że ze względu na konserwatywne wartości panujące w kraju około 70–90% mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami ostatecznie poślubi kobiety.

kup artykuly platne