Walka z ogniskami to proces złożony i trudny

 

Walka z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń w Chinach jest „bardzo złożona i trudna” – powiedział chiński minister rolnictwa po zakończonym spotkaniu kilku dużych agencji rządowych, w tym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Krajowej Komisji do spraw Rozwoju i Reform. Spotkanie zostało zorganizowane zwołane z powodu rosnącej liczby przypadków ognisk choroby, głównie w niewielkich gospodarstwach.

Od początku sierpnia na terenie kraju odnotowano kilka nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń, a zaledwie w piątek w regionie Mongolii Wewnętrznej i prowincjach Henan zostały zgłoszone 2 nowe przypadki choroby.

– Wszystkie odpowiednie wydziały muszą zrozumieć znaczenie ciężkiej pracy w zapobieganiu i zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń – przekonuje minister rolnictwa w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej.

Ministerstwo rolnictwa stwierdziło, że utworzony zostanie zespół inspekcyjny, który będzie patrolował główne prowincje zagrożone rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Jak przypomina resort, na wirusa nie ma szczepionki, a śmiertelność może wynosić nawet 100%. Wirus jest również na tyle odporny że może przetrwać miesiące w wieprzowinie, paszy czy wodzie. Na szczęście nie przenosi się na ludzi.

kup artykuly platne