Czeka nas kryzys demograficzny?

 

Jak podaje rządowy raport sporządzony w Pekinie, poziom zaludnienia Chin osiągnie szczytowy poziom w 2029 roku. Na świecie ma być wtedy około 1,44 mld Chińczyków. Następnie jednak – zgodnie z szacunkami – rozpocznie się okres niepowstrzymanego spadku populacji. Oczekuje się, że do połowy stulecia poziom zaludnienia Chin spadnie do 1,36 mld, co oznacza, że liczba osób zdolnych do pracy zmniejszy się o około 200 mln. Jeśli wskaźniki dzietności utrzymają się na niskim poziomie, do 2065 roku zaludnienie Chin może spaść do 1,17 mld.

Badanie China Academy of Social Sciences (CASS) opublikowane w Zielonej Księdze Ludności i Pracy dowodzi, że aby poradzić sobie z mniejszą ilością siły roboczej i starzejącym się społeczeństwem, kraj musi wdrożyć specjalną politykę dotyczącą ludności. Inaczej zmiany mogą spowodować „bardzo niekorzystne konsekwencje społeczne i gospodarcze” – czytamy w raporcie.

Pomóc w rozwiązaniu problemu ma zakończenie polityki jednego dziecka, które nastąpiło w 2015 roku. W dłuższej perspektywie może ona pomóc, jednak – zgodnie z raportem – w krótkim okresie spowoduje wzrost liczby osób niepracujących. W efekcie, choć poprzednie prognozy populacji szacowały, że liczba osób w wieku emerytalnym w Chinach może zwiększyć się do 400 mln w 2035 roku, obecnie wynosi ona około 240 mln.

kup artykuly platne