Czy możemy zastąpić księżyc?

 

Pomyśl o chodzeniu po ulicach podczas pełni księżyca. To romantyczne i poetyckie, ale czy przyszło ci do głowy, że może również eliminować konieczność oświetlenia ulic w wielu miejscach? Kiedy jedyny satelita Ziemi świeci jasno, a chmury nie zasłaniają jego blasku, wiele miejsc nie potrzebuje świateł ulicznych w noc.

Lusterek księżycowych próbowała już Rosja w połowie lat 90. ubiegłego wieku w ramach kosmicznego projektu o nazwie „Banner”. Obecnie idee tę rozważają Chiny. Zgodnie z planami sztuczne księżyce mają zostać wystrzelone do 2020 roku. Ich celem jest zastąpienie wszystkich latarni ulicznych, aby można było zmniejszyć koszty energii elektrycznej na obszarach miejskich.

Inny pomysł ma miasto w południowo-zachodniej prowincji Syczuan Chengdu, które pracuje obecnie nad stworzeniem sztucznych satelitów oświetleniowych. Mają one się pojawiać i świecić ośmiokrotnie jaśniej niż księżyc. Jak poinformował szef chińskiego towarzystwa naukowego Wu Fufu, pierwszy sztuczny księżyc ma zostać wystrzelony z Xichang Satellite Launch Center. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 3 kolejne satelity zostaną uruchomione w 2022 roku. Pierwsze uruchomienie będzie eksperymentalne i określi, czy plan musi zostać zmieniony. Jednakże projekt ma być prawdziwą okazją do wykorzystania wielkiego potencjału obywatelskiego i komercyjnego.

Satelity będą odbijać światło od słońca i – jeśli projekt się uda – mogą zastąpić lampy uliczne w obszarach miejskich. To pozwoliłoby zaoszczędzić około 1,2 miliarda juanów kosztów energii elektrycznej rocznie. Byłoby również pomocne w strefach katastrof podczas blackoutów.

kup artykuly platne