Tak wygląda najstarsze zwierzę świata?

 

Dickinsonia – żyjąca 558 milionów lat temu – w zeszłym roku została nazwana najstarszym znanym zwierzęciem. Teraz ujawniono zwierzęta, które mogły istnieć o ponad 40 milionów lat wcześniej. Nieznany wcześniej gatunek pochodzi z datowanych na 600 mln lat skał w Chinach i nie ma jeszcze nazwy. Podczas gdy Dickinsonia była prymitywną grupą organizmów, które wyginęły około 541 milionów lat temu, nienazwane zwierzę wydaje się należeć do grupy zwierząt, które istnieją do dziś: to meduzygalaretki grzebieniowe.

– Pochodzenie i najwcześniejsza ewolucja zwierząt jest fascynującym zagadnieniem, które od dziesięcioleci inspirowało naukowców. Skamieliny znaleziono w rdzeniu wiertniczym pobranym z formacji Doushantuo w południowych Chinach. Tajemnicze ślady są widoczne tylko pod mikroskopem i mogą być komórkami alg, rozwijającymi się zarodkami zwierząt lub czymś zupełnie innym – komentowała Zhenbing She z China University of Geosciences w Wuhan She, gdy ujawniła swoje odkrycia na spotkaniu Towarzystwa Geologicznego w Londynie w zeszłym tygodniu.

Wśród skał zespół She's odkrył skamieliny widoczne gołym okiem, mierzące około 0,7 mm średnicy. Pierwszą wskazówką dla ich tożsamości był kształt przypominający meduzę. Analiza mikroskopowa ujawniła coś, co wyglądało na macki, tkankę mięśniową, komórki nerwowe, gonady, warstwy śluzowe i skupiska podobnych do włosów struktur zwanych rzęskami.

– Skamieliny najbardziej przypominają żywy rodzaj galaretek grzebieniowych zwanych Pleurobrachia, czyli agrestów morskich – powiedziała She na spotkaniu.

– To bardzo interesujące odkrycie. Wygląda na to, że zachowały się bardzo interesujące biologiczne stworzenia. Skoro te skamieniałości przypominają znane dziś galaretki grzebieniowe  i wyglądają jak żelki z grzebieniem, mogły być częścią zaskakująco złożonego ekosystemu – komentowała wystąpienie Emily Mitchell z University of Cambridge, która uczestniczyła w konferencji.

Jak wyjaśnia Dominic Papineau z London Centre for Nanotechnology, którego laboratorium pomogło w analizie skamieniałości, co do zasady galaretki grzebieniowe są bardziej prymitywne niż meduzy. Mają prostszy cykl życia i są mniej zaawansowane anatomicznie. Niemniej zwierzęta te byłyby niezwykle zaawansowane 600 milionów lat temu.

Źródło: The New Scientist

kup artykuly platne