Były premier nie trafi do więzienia

 

Sąd w Zagrzebiu skazał byłego premiera Chorwacji Ivo Sanadera na 2,5 roku więzienia. Jak wynika z aktu oskarżenia, w czasie chorwackich działań wojennych w latach 90. czerpał on zyski. Zgodnie z ustaleniami od austriackiego banku Hypo Group Alpe Adria przyjął on pół miliona euro prowizji na zakup budynków, które miały stać się siedzibami ambasad.

Sąd uznał, że były premier Chorwacji odbył już część kary siedząc w więzieniu z uwagi na inne wyroki sądowe. Ivo Sanader nie trafi zatem do więzienia. Co więcej, zgodnie z orzeczeniem udowodniony nie został zarzut korupcji w sprawie państwowego dystrybutora energii HEP, wynikający z ustanowienia niższych opłat za prąd dla 2 lokalnych firm.

Jak ocenił lider opozycji Davor Bernardić, wyrok jest dowodem na to, że były szef HDZ czerpał zyski z wojny. Jego zdaniem partia jest taka sama również obecnie.

– Zgadzam się z wyrokiem. Wszystkie procesy trwają zbyt długo i nie jest to dobre przesłanie. Mimo to intensywnie pracujemy nad tym, aby je przyspieszyć – komentuje jednak wyrok minister sprawiedliwości z HDZ Drażen Bosznjaković.

kup artykuly platne