Biznesowa persona non grata?

 

Jak podaje czeski dziennik „Mlada Fronta Dnes”, firma Huawei została wykluczona z organizowanego przez czeską Krajową Administrację Skarbową przetargu na budowę portalu podatkowego, szacowaną na 20 mln euro. Zdaniem dziennikarzy to tylko jeden z pierwszych dowodów na to, że instytucje państwowe będą wykluczać giganta technologicznego ze świata biznesu i stanie się on persona non grata.

Oficjalnie władze Czech powołują się na ostrzeżenie, które zostało wydane w grudniu ubiegłego roku przez Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB). Jak informowano, wyroby chińskiej firmy mogą wiązać się z zagrożeniem bezpieczeństwa. Dodatkowo – jak twierdzą dziennikarze – departament bezpieczeństwa Krajowej Administracji Skarbowej w Czechach miał opracować alternatywną analizę zagrożenia bezpieczeństwa. Również jej wyniki sugerowały wykluczenie Huawei z przetargu.

– Zgodnie z prawem, dla administracji podatkowej ostrzeżenie NUKIB jest wiążące i musimy się nim kierować. Nie będziemy podawać dalszych informacji. Nie możemy udostępnić analizy, ponieważ zawiera informacje, których opublikowanie mogłoby zagrozić cybernetycznej ochronie ogłaszającego zamówienie publiczne – wyjaśnia rzecznik Krajowej Administracji Skarbowej Petr Habań.

Portal Moje Podatki, którego dotyczy przetarg, to rozwiązanie usprawniające składanie zeznań podatkowych. Ma zatem mieć dostęp do danych osobowych i informacji poufnych.

– Rozstrzygnięcie przetargu zapowiadano na luty, ale konkurs został przedłużony. Zanim Krajowa Administracja Skarbowa zaostrzyła warunki przetargu, Huawei należał do zdecydowanych faworytów – skomentowali dziennikarze gazety.

kup artykuly platne