Wyroki dla członków Bractwa Muzułmańskiego

 

W 2013 roku władze Egiptu wydały wyroki wobec ponad 700 osób związanych z Bractwem Muzułmańskim protestujących miesiąc po tym, jak demokratycznie wybrany Muhammad Mursi został pozbawiony prezydentury przez ówczesnego generała, obecnie prezydenta kraju Abda al-Fattaha as-Sisiego. Teraz sąd potwierdził 75 wyroków śmierci i kary dożywotniego pozbawienia wolności dla 47 innych osób, w tym dla przywódców Bractwa Muzułmańskiego. Zdaniem Amnesty International proces był jednak „rażąco nieuczciwy” i stanowił naruszenie konstytucji Egiptu.

Podczas protestu w 2013 roku w Kairze na placu Rabaa al-Adawiya wybuchły zamieszki, podczas których z rąk sił bezpieczeństwa zginęły setki osób ,a tyle samo zostało aresztowanych, gdy egipska armia i policja rozbiły proislamskie protesty. Organizacje ochrony praw człowieka skrytykowały masowy proces, natomiast przedstawiciele Human Rights Watch oświadczyli, że zabicie przez egipskie siły bezpieczeństwa co najmniej 817 osób prawdopodobnie było zbrodnią przeciwko ludzkości.

Na początku tego roku parlament Egiptu zapewnił funkcjonariuszom wojskowym amnestię za wszelkie zbrodnie popełnione między lipcem 2013 a styczniem 2016 roku. Osoby, przeciw którym wytoczony został zbiorowy proces, oskarżono o przestępstwa związane z bezpieczeństwem, w tym o podżeganie do przemocy, morderstwo i organizację nielegalnych protestów. Sobotnie potwierdzenie 75 wyroków śmierci wydanych w lipcu oraz dodatkowe wyroki zakończyły postępowanie w sprawie zbiorowego pozwu.

Wśród skazanych na dożywocie są wybitni członkowie i politycy z zakazanej obecnie organizacji Bractwa Muzułmańskiego, w tym przywódca organizacji Muhammad Badi. Na ławie oskarżonych zasiadł również wielokrotnie nagradzany fotoreporter Mahmoud Abu Zeid, bardziej znany jako Shawkan, który otrzymał wyrok 5 lat więzienia za fotografowanie starć policji z demonstrantami.

Egipski rząd twierdzi, że wśród protestujących znajdowało się wiele uzbrojonych osób, a podczas walk zginęło 43 policjantów. Od tego czasu Bractwo Muzułmańskie zostało zdelegalizowane i wpisane na listę organizacji terrorystycznych.

kup artykuly platne