Żeńska głowa państwa po raz pierwszy

 

Parlament Etiopii wybrał pierwszą kobietę na prezydenta. Sahle-Work Zewde to obecnie jedyna żeńska głowa państwa w Afryce. Jest ona weteranką dyplomacji i byłym przedstawicielem ONZ. W przemówieniu po złożeniu przysięgi, prezydent Etiopii zobowiązała się działać „na rzecz społeczeństwa, które odrzuca ucisk kobiet” i dążyć do pokoju i jedności. Jak zapowiedziała nowa głowa drugiego państwa pod względem zaludnienia państwa w Afryce, to dopiero początek jej dyskursu o kobietach.

W Etiopii prezydent jest w dużej mierze stanowiskiem ceremonialnym, ponieważ władzę wykonawczą sprawuje premier (obecnie 42-letni Abiy Ahmed). Jak zauważa The Washington Post od czasu objęcia urzędu w kwietniu, dokonał on stopniowych zmian: uwolnienia więźniów politycznych i przyjęcia wygnanych dysydentów oraz rozpoczął proces pokojowy z wieloletnim przeciwnikiem kraju – Erytreą. Doprowadził również do awansu większej liczby kobiet. W efekcie po niedawnym przetasowaniu w gabinetach połowa stanowisk zajmują obecnie kobiety.

– W takim patriarchalnym społeczeństwie jak nasze nominacja głowy państwa nie tylko wyznacza standardy na przyszłość, ale także normalizuje kobiety jako decydentów w życiu publicznym – skomentował na Twitterze szef sztabu premiera Fitsum Arega.

kup artykuly platne