Polacy podatni na manipulacje?

 

Z raportu Pracowni Badań Społecznych NASK wynika, że ponad połowa Polaków zetknęła się w ostatnich miesiącach z manipulacją lub dezinformacją w internecie. 35% polskich użytkowników internetu natrafia w sieci na fake newsy dotyczące wyborów do europarlamentu raz w tygodniu lub nawet częściej.

Co więcej, 19% z tych osób wprost przyznaje, że nie ma w zwyczaju sprawdzać wiarygodności znalezionych informacji i nie zamierza tego robić. Mimo to minister cyfryzacji Marek Zagórski wierzy, iż Polacy nie ulegną manipulacjom przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

– Polscy nie dadzą się dezinformacji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Te badania, które pokazał NASK nie są optymistyczne. Nie są też niespodzianką – mamy świadomość tego, że nie jest najlepiej, jeśli chodzi o umiejętność rozpoznawania treści, ich identyfikowania i analizowania – stwierdził minister cyfryzacji Marek Zagórski prezentując raport.

Najczęściej dezinformacja przyjmuje formy fake newsów. Inne przypadku to trolling, działania przez fałszywe konta i manipulowanie zdjęciami. Natknąć się można na nie zwykle na portalach informacyjnych, stronach politycznych na Facebooku lub forach dyskusyjnych.

kup artykuly platne