Liczba przypadków osiągnęła rekordowy poziom

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba przypadków odry osiągnęła w Europie rekordowy poziom. Ponad 41 000 osób zostało zakażonych w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku, co spowodowało 37 zgonów. W 2017 roku zanotowano 23 927 przypadków odry, a rok wcześniej zaledwie 5 273 przypadków.

Eksperci uważają, że wzrost liczby infekcji jest powiązany ze spadkiem ilości szczepień. WHO wzywa kraje europejskie do podjęcia działań, w tym walki z tzw. ruchem antyszczepionkowym. Odra jest wysoce zaraźliwa i rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Infekcja trwa od 7 do 10 dni. U niektórych pacjentów może również spowodować poważne komplikacje, takie jak:

zapalenie mózgu (zakażenie i obrzęk mózgu),

zapalenie opon mózgowych,

zapalenie płuc,

zapalenie wątroby.

Szczepionka MMR zapobiega infekcji, ale badania sprzed 20 lat, które błędnie powiązały MMR z autyzmem, spowodowały, iż część osób zrezygnowała ze szczepień. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienie wszystkich dzieci w okolicach pierwszego roku życia, a następnie tuż przed rozpoczęciem przez nie szkoły. Ze wszystkich państw europejskich Ukraina jest krajem najbardziej dotkniętym przez odrę (ponad 23 000 w 2018 roku). W Polsce zanotowano około 100 przypadków pojawienia się wirusa.