Parlament Europejski chce weryfikatorów

 

Zdaniem uczestników dwudniowej konferencji w Parlamencie Europejskim w Brukseli, nieprawdziwe informacje, czyli fake newsy, zagrażają demokracji. Dlatego walka z nimi wymaga zaangażowania nie wyłącznie ram prawnych czy specjalnych organów, powołanych do ich ścigania, ale niezależnych sieci weryfikatorów.

– To ważne, że mamy tę debatę o tym jednym z najważniejszych zagadnień dotyczących obrony naszej demokracji. Fake newsy są problemem dla wszystkich. Europa jest atakowana ze strony Rosji, przez niektórych w USA, a także z innych krajów. Ważne jest, żebyśmy pracowali na co dzień na rzecz naszej demokracji – ocenił szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani otwierając dyskusję.

Jak zauważył Tajani, który był kiedyś dziennikarzem, nieprawdziwe informacje to efekt zmian w mediach w ostatnich latach. Spowodowały one, że wśród źródeł dla opinii publicznej funkcjonują już nie tylko prasa, radio czy telewizja, ale również media społecznościowe, takie jak Twitter, Instagram czy Facebook.

– Strategią walki z dezinformacją ma być niezależna europejska sieć weryfikatorów. Chciałabym podkreślić słowo niezależnych, nie chcemy wpływać na weryfikatorów, chcemy niezależnej sieci, która nie będzie miała żadnych politycznych czy gospodarczych interesów. Mówimy o najwyższej jakości profesjonalistach – wyjaśniała komisarz UE ds. cyfrowych Marija Gabriel.

Sieć weryfikatorów miałaby opracować jednolite metody pracy, dzielić się informacjami i wymieniać doświadczeniami.

Źródło: 

kup artykuly platne