Ambasadorowie UE poparli zmiany prawne

 

Zmiany prawne zakładane w projekcie nowelizacji unijnych przepisów dotyczących Nord Stream 2 zostały poparte przez ambasadorów krajów UE. Podległość prawu UE wszystkich gazociągów docierających do terytoriów państw członkowskich, w tym projektu rosyjsko-niemieckiego, poparło 27 krajów UE. Od głosu wstrzymała się jedynie Bułgaria.

– Komisja Europejska i państwa członkowskie UE uzyskują nowy instrument prawny, który wpłynie na funkcjonowanie rynku energetycznego w Europie w perspektywie najbliższych lat. KE i kraje UE będą mogły podjąć działania demonopolizujące obecną pozycję Gazpromu jako producenta, przekaźnika i sprzedawcy gazu. Dzięki dyrektywie gazowej koszt budowy Nord Stream 2 zwiększy się, termin realizacji wydłuży, zwrot inwestycji będzie wątpliwy. W taki sposób realnie możemy zablokować realizację tego szkodliwego projektu. Oczywiście będzie to proces rozłożony w czasie i wymagający konsekwencji Komisji Europejskiej – skomentował decyzje ambasadorów UE polski dyplomata.

Prace nad projektem zmian prawnych dyrektywy w skupiającej kraje członkowskie Radzie UE od miesięcy nie przynosiły żadnych postępów. Wszelkie zgłoszone propozycje blokowały kraje sprzeciwiające się dyrektywie, w tym zaangażowane w budowę Nord Stream 2 Niemcy. Przełom nastąpił na początku lutego, kiedy to udało się osiągnąć porozumienie.

Zmiany prawne zakładane w projekcie nowelizacji unijnych przepisów dotyczących Nord Stream 2 muszą jeszcze uzyskać oficjalną akceptację ministrów energii krajów UE, a także Parlamentu Europejskiego w głosowaniu na sesji plenarnej. Udzielenie poparcia będzie jednoznaczne z włączeniem projektu zmian prawnych do unijnych przepisów.

kup artykuly platne